Arteterapia – Moc uzdrawiania w sztuce
Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z pozytywnego działania sztuki na ludzkie życie. Trudno się zresztą dziwić, skoro termin „arteterapia” czy też „artterapia” został użyty dopiero w roku 1942 przez artystę Adriana Hilla. Tłumacząc z języka angielskiego możemy zrozumieć, że słowo to oznacza w swojej istocie terapię poprzez sztukę. I właściwie nic więcej do podstawowego zrozumienia nam nie potrzeba, gdyż sztuka sama w sobie to ogromne pojęcie i pozostawia bardzo dużo do interpretacji. Sam akt tworzenia już ma wartości terapeutyczne, które mogą być wysoce efektywne w uzupełnieniu tzw. tradycyjnych metod kuracji. Za tym przekonaniem stali Polscy naukowcy tacy jak Stefan Szuman czy Julian Aleksandrowicz.
Funkcje arteterapii
-
- Rekreacyjna – To właśnie z tym zazwyczaj kojarzy nam się kontakt ze sztuką. Mamy wypocząć, spędzić czas samemu ze sobą lub w grupie, jednak głównym celem jest osiągnięcie wyciszenia i ustabilizowania swoich emocji. Malowanie, słuchanie muzyki, podziwianie obrazów, pójście do teatru czy nawet obejrzenie filmu lub serialu na popularnym serwisie streamingowym. To wszystko służy temu abyśmy się wyciszyli, być może nabyli nowych umiejętności i finalnie zrelaksowali się.
-
- Korekcyjna – Polega głównie na zwalczeniu dolegliwości związanych z lękiem czy frustracją. Funkcja korekcyjna wspomaga stabilizację zdrowia psychicznego, stosowana jest więc również w leczeniu depresji. Zauważalnym efektem tej funkcji jest polepszenie stosunku do świata (jego postrzeganie) oraz podniesienie samooceny. Dostrzec można również polepszenie stosunków międzyludzkich.
-
- Edukacyjna – Tutaj bardzo często przydaje się pomocy osoby wyspecjalizowanej w prowadzeniu arteterapeutycznych zajęć. Walor edukacyjny jest wysoce ważny przy stosowaniu tego typu terapii ponieważ dostarcza nam informacji o nas samych, w tym również o naszych słabościach, lękach czy mocnych stronach.
Dla kogo przeznaczona jest arteterapia?
Nie ma absolutnie żadnej dyskryminacji w tym sposobie terapeutycznym. Zajęcia arteterapeutyczne mogą być organizowane w przedszkolach – dla dzieci, które dopiero rozwijają swoje postrzeganie świata, emocjonalność i hierarchię. Tworzone są również specjalne zajęcia dla osób z problemami zdrowotnymi, nie tylko w aspekcie fizycznym ale również psychicznym. Bardzo często można również dostrzec walory arteterapii u osób starszych w wieku senioralnym. Takie zajęcia wpływają niesamowicie dobrze na stan umysłu naszych dziadków i babć. W ostatnim przypadku udowodniono, że kultywowanie takich wartości polepsza stan umysłu i niesamowicie wpływa na polepszenie pamięci. Zwalcza się wtedy demencję i alzheimera.