Wpływ psychoterapii na człowieka

psychoterapia

Działa jak w filmach?

Psychoterapię podejmujemy zazwyczaj wtedy kiedy w naszym w życiu pojawia się jakiś problem. Kiedy nie radzimy sobie w jakimś obszarze życia lub co gorsza (jak w przypadku uzależnienia) problem dotyczy wielu obszarów naszego życia. Stosunkowo rzadko psychoterapię podejmują ludzie zadowoleni z życia, którzy po prostu chcą funkcjonować jeszcze lepiej niż dotychczas. Ale nawet wtedy oczekują od psychoterapii poprawy swojego funkcjonowania.

Czy po psychoterapii możemy stać się kimś kogo można by nazwać szczęśliwym optymistą? Jakich zmian i w jakich obszarach naszego życia możemy oczekiwać jako efektu psychoterapii?

Kiedy szukamy psychoterapeuty?

Najczęściej szukamy psychoterapeuty gdy nie radzimy sobie z jakimś problemem. Warto zwrócić uwagę na to, że nie chodzi jedynie o problem dotyczący nas samych. Problem może dotyczyć naszego otoczenia jak w przypadku uzależnień. I taka odpowiedź w zupełności wystarczyłaby aby opisać powierzchownie kto korzysta z usług psychoterapeuty, jednak warto podkreślić jeszcze jedną rzecz. Na terapię zapisują się również osoby, które w swojej opinii mają się całkiem dobrze, jednak chcą się w tym upewnić. Czasem również może zdarzyć się sytuacja w której osoba nie poszukująca nagłej pomocy zapisze się na terapię. Wtedy zazwyczaj celem jest polepszenie swojego zdrowia psychicznego. To bardzo dojrzała decyzja, którą najczęściej w dzisiejszych czasach podejmują osoby w związkach gotowe na dziecko. Taka postawa niezmiernie cieszy i pokazuje dojrzałość takich osób.

Jaki jest wpływ psychoterapii na człowieka?

Psychoterapia wpływa przede wszystkim na naszą samoocenę. Gdy udaje nam się przezwyciężyć przeciwności losu, zmienić nasze myślenie czy też polepszyć nasze życie, czujemy satysfakcję. To naturalna kolej rzeczy, w tym przypadku sukces rodzi satysfakcję. W ujęciu socjologicznym pomagam nam również odpowiednie podejście do problemu. Zazwyczaj zakładamy, że nasz problem powinien zostać ukryty, gdyż zmagamy się z nim samotnie. Niesamowicie ważnym jest zwrócenie uwagi na pewien fakt. Ludzkość istnieje na ziemi od 2,6mln lat. Przez wieki pojawiają się kolejne generacje ludzi, każda z nich ma swoje problemy związane z epoką i otoczeniem. Wśród tych ludzi występowały podziały hierarchiczne, przykładowo na chłopów i szlachtę. Wśród tych grup z kolei, występowały jednostki, które miały problem w swoich mniejszych podgrupach. Finalnie trafiamy tą logiką do jednostki – jednej osoby z pośród miliardów. Wszystkie te osoby miały jakieś swoje problemy, większe czy mniejsze. Jest więc skrajnie niemożliwym, wręcz graniczącym z cudem założenie, że nasz problem występuje jako pierwszy na świecie. Warto to podkreślać. Daje to szersze zrozumienie w zakresie pomocy osobom z problemami psychicznymi i życia codziennego. Nie jesteś sam! Twój problem da się rozwiązać i damy radę to zrobić.

Jak więc widać, wpływ psychoterapii na człowieka to również zdanie sobie sprawy z tego, że pomoc którą możemy otrzymać może mieć faktyczny i korzystny wpływ na nasze życie.

Wpływ psychoterapii na człowieka

wpływ Psychoterapii – droga do sukcesu

Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że pomoc faktycznie może przyczynić się do polepszenia naszego dobrobytu, możemy połączyć owocną współpracę z psychoterapeutą, z drogą do sukcesu. Czy nie byłoby łatwiej zdobywać kolejne etapy na ścieżce naszej kariery mając „poukładane w głowie”? Możemy tutaj odwołać się do autorytetów jakimi są ludzie sukcesu. Ci, którzy wspięli się najwyżej spośród nas wszystkich. Elity wśród biznesmenów, lekarzy, prawników, inwestorów. Uznajemy ich jako wyznacznik tego gdzie należy w życiu dążyć. Nie patrzymy jednak na to, że Ci ludzie również mają swoje problemy. Chodzą na terapie, korzystają z pomocy psychologa i psychiatry. W gruncie rzeczy, są tacy jak my. A skoro oni osiągnęli sukces i korzystają z pomocy psychoterapeuty, dlaczego Ty też byś nie miał?

Psychoterapia Poznań » Wpływ psychoterapii na człowieka
Psychologia Naturalna
Psychologia Naturalna
Artykuły: 7